Dlouho jsem nenapsal jak si vedu v rámci svého ručního obchodování. Důvod je prostý. Žádné obchody jsem v rámci ručního obchodování neudělal. Shrnu důvody proč tomu tak bylo:

1. Obchoduji hlavně do trendu a vstupy časuji na korekcích. Akciové trhy, které sleduji, uhánějí prudce vzhůru a nedělají téměř žádné korekce. Já potřebuji vidět zdravý trh. Zdravý trh je pro mě takový, který tvoří v rámci pohybu jedním směrem pravidelné, jasně čitelné korekce. Trh, který uhání jedním směrem bez korekcí jak zblázněný, pro mě není zdravý, a takový já neobchoduji.

SPY

2. Korekce do trendu obchoduji buď přímo na samotném akciovém titulu, nebo vypisuji opce na vybraných ETF trzích. Vzhledem k velmi nízké volatilitě (volatilitu sleduji prostřednictvím trhu VIX), jsou ceny opcí zanedbatelné. Z hlediska money-managementu se mi tedy v takovém období nevyplatí opce vypisovat.

vix

3. Není nutné za každou cenu obchodovat. V tradingu platí jedno pravidlo a to zní: Obchoduj méně, vydělávej více. Prostě pokud na trzích nejsou příležitosti, není důvod za každou cenu nějaké poloviční vyhledávat.

Z hlediska diverzifikace (rozložení rizika) mám ve svém arsenálu více obchodních přístupů a trhů. Moje automatické obchodní systémy tak v únoru obchodovaly bez problému a od nového roku zaznamenaly již slušný zisk.