Úspěšní obchodníci mají několik výjimečných společných vlastností. Jednou z jejich nejdůležitějších společných vlastností, jejich ingrediencí úspěchu, je vytrvalá touha rozvíjet své dovednosti a dosahovat nových osobních cílů.

Existuje mnoho obchodníků, kteří jsou bohužel v převaze, kteří považují obchodování na burze a trading za zábavu. Tato v nich vyvolává jisté vzrušení. Využívají burzu a trading k určitého uspokojení po riziku, které na burze podstupují. Trading a burza jim dává možnost fantazírovat o dosažení přehnaných a nereálných finančních cílů.

Jinými slovy, je podstatný rozdíl mezi obchodníky, kteří to dělají jako zábavu, a těmi, kteří to dělají profesionálně.

Nebuďte příliš ukvapení

Musím zdůraznit, že ne každý se musí nebo chce věnovat tradingu na fulltime, tedy profesionálně. Někteří chtějí mít trading pouze jako koníčka nebo jako přivýdělek. I přesto je potřeba, abyste se v obou případech chovali zodpovědně. Pokud se budete při tomto zároveň bavit, berte to jako obrovskou výhodu. Zábava ani jiná forma uspokojení, než ta finanční, nikdy nesmí stát na prvním místě.

Lidé, kteří mají vlastní názor, jsou podnikavé povahy a touží po realizaci svého potenciálu, mají před ostatními určitě navrch. Finanční trhy jsou pro ně určitě dobrá volba.

Tento příspěvek je určen zejména těm, kteří přemýšlejí o tom, že by své obchodování rozvinuli do té míry, kdy jej budou dělat profesionálně. Pokud mezi ně nepatříte, jsem i přesto přesvědčen o tom, že v něm objevíte užitečné rady, které zdokonalí Vaši zálibu v obchodování.

Než se pustím do výčtu položek, na které je třeba myslet, dovolte mi nejprve říci, že mé zkušenosti jsou poměrně rozmanité. Pracoval a byl jsem v kontaktu s celou řadou různých obchodníků s různými povahami. Během uplynulých 16 let, mé tradingové kariéry jsem měl spoustu času na pozorování.

A co je ještě důležitější, měl jsem možnost poznat řadu profesionálních obchodníků, kteří byli do značné míry zodpovědní za své vlastní kroky. Shrnutí informací, které jsem se od těchto kariérních obchodníků dozvěděl, vám dnes představím.

Rovnováha

Každý profesionální trader, kterého znám, žije vyrovnaný život. Naproti tomu obchodníci, kteří měli tendenci být okázalí z hlediska osobnosti a image, byli často ti, kteří měli špatné a zkreslené obchodní výnosy. Profesionální obchodníci nejsou egoisti. Samozřejmě není to pravidlo, ale má osobní zkušenost.

Obchodníci, kteří žili nezřízeným životem, měli často nejnáročnější ztráty. Naopak obchodníci, kteří měli dlouhodobě úspěšné výsledky, byli ti, kteří se nevyznačovali žádnými formami extrémů. Místo toho žili s určitou mírou vyrovnanosti ve všech oblastech života (fyzické i mentální zdraví, rodina a přátelé).

Kromě toho byly vyrovnané i výsledky na jejich obchodních účtech. Tito obchodníci neměli výrazné výhry a ztráty, ale udržovali si standardní stabilní výnosy. Pokud se chcete stát profesionálním obchodníkem, věřím, že toto je klíčová ctnost.

Rutina

Nikdy jsem nepoznal dlouhodobě úspěšného profesionálního obchodníka, který by neměl ve svém životě jistou formu rutiny. Nemuseli to být zrovna lidé, kteří žili podle nějakého rozvrhu, nicméně jen máloco v jejich životě bylo náhodné. To souvisí s konceptem rovnováhy. Každý den se probouzeli a každý večer chodili spát v podobnou dobu. Pokud byste je pozorovali, měli jste dobrou představu o tom, co a kde budou jíst a jaké oblečení budou nosit. Téměř nic se o nich nedalo hádat, vše jste věděli naprosto přesně, ničím Vás nepřekvapili.

Tento rutinní životní styl se samozřejmě promítl i do jejich obchodování. Nic pro ně nebylo náhodné, a když přistupovali k trhům, nesnažili se den co den znovu vymýšlet kolo. Místo toho se jejich přístup držel rutiny.

Disciplína

Vzniká zde zřejmý a zásadní vzorec mezi rovnováhou, rutinou a disciplínou. Všimněte si, že jsem se zatím nezabýval ničím konkrétně o obchodování, indikátorech a systémech. Naopak, výše uvedené prvky budou mít podle mé teorie větší vliv na dlouhodobý úspěch obchodníka než jakýkoli přístup k trhu.

Profesionální obchodníci žijí disciplinovaně, proto vstávají každý den ve stejnou dobu, chodí spát podle rozvrhu a udržují si zdraví (viz níže). To se navíc promítá i do jejich obchodování. Místo toho, aby se rozmáchli a snažili se trefit do každého nadhozu, který vypadá blízko strike zóny, čekají na správný nadhoz, téměř dokonalou příležitost, a rozmáchnou se až teprve se skvělou formou (paralela se sportem). Možná je méně „sexy“ uzavírat pouze jeden obchod denně namísto 8-12, ale jejich disciplína jim umožňuje preciznost.

Zdraví životní styl

Profesionální obchodníci, kteří jsou dlouhodobě úspěšní, byli zdraví různými způsoby. Dobré zdraví jim umožňovalo nerozptylovat se. Jejich vztahy byly zdravé, jejich domovy a pracovní prostory se zdály být vždy čisté, upravené a dostatečně uklizené. Navíc jsem si všiml, že úspěšní obchodníci mladší padesáti let mají tendenci se zdravě stravovat a dodržovat zdravý životní styl. Stejně tak, ne-li ještě důležitěji, si profesionální obchodníci udržují duševní a emocionální zdraví.

Kolikrát se jinak dobří obchodníci stali neúspěšnými, protože se nestarali o osobní zdraví. Naproti tomu znám nejméně jednoho skvělého obchodníka, který každý týden navštěvuje terapeuta, ne proto, že by s ním bylo něco klinicky špatně, ale proto, aby zajistil, že si udrží zdravou duševní a emocionální rovnováhu. S několika obchodníky jsem dokonce v pravidelném kontaktu a spolu pořádáme víkendová soustředění zaměřená vyloženě na práci s fyzickým a duševním zdravím (turistika, posilovna, wellness, jóga, meditace).

Flexibilita

Někteří si rutinu a disciplínu spojují s přísností. I když se to do jisté míry překrývá, být vyrovnaný znamená vědět, kdy se držet základní myšlenky a kdy změnit názor a přijmout nové perspektivy.

Nejvíce rigidní a nepružní obchodníci, které znám, se nakonec dopouštějí významných chyb. Proč? Mimo jiné proto, že si odmítají přiznat porážku. Jeden jinak vynikající obchodník zničil několikaměsíční zisky, protože si osvojil určitou tezi a ve vzácných případech, kdy se mýlil, si to neuměl přiznat. I když člověk nemusí být příliš flexibilní, mít určitou míru flexibility je dalším kritickým aspektem toho, aby se stal profesionálním obchodníkem.

UŽITEČNÉ INFORMACE

Poté, co jsme se seznámili s několika charakterovými vlastnostmi, kterými se vyznačují profesionální obchodníci, podívejme se nyní na některé konkrétní prvky.

Dostatečný kapitál

Téma kapitálu se týká jak obchodního kapitálu, tak osobních rezerv (privátní život obchodníka). Jednou z velkých chyb, kterých se obchodníci dopouštějí, je podceňování množství peněz, které potřebují k obchodování na plný úvazek (full-time).

Úvodním vodítkem je to, že potřebujete dost na to, abyste byli schopni trpět drawdowny a abyste se po nich mohli odrazit, aniž byste museli generovat mimořádné zisky. Kromě toho by bylo nejlepší, kdybyste měli dostatek kapitálu, abyste mohli vydělávat i s mírnými procentními zisky na měsíční bázi. Budou měsíce, kdy proděláte, budete tedy potřebovat kapitálové rezervy, které vám umožní udržet si vyvážený životní styl a zaplatit účty, aniž byste svůj obchodní kapitál dále vyčerpávali.

Držte se prověřených výsledků

Jednou z chyb, kterou jsem viděl u mnoha obchodníků, je, že když mají výjimečný měsíc nebo dva, chtějí se rychle vrhnout do obchodování na plný úvazek.

Znal jsem jednoho obchodníka, který dal výpověď po jediném úspěšném měsíci, bez ohledu na výjimečnost tohoto ziskového měsíce. Vycházet při tak důležitém rozhodnutí z tak krátké časové řady je nerozvážné. Musíte mít za sebou již nějaké výsledky, abyste mohli opustit stále zaměstnání. Poté si můžete například přidat k průměrným měsíčním výnosům za 24 měsíců (nebo více) klouzavý průměr a poté vypracovat směrodatné odchylky. Ty pak slouží jako barometr dlouhodobějšího úspěchu. Pokud máte dvě nebo více směrodatných odchylek za svými průměrnými zisky, je to fantastické; je však pravděpodobné, že se vrátíte k průměru.

Nenechte se zmást jedním výjimečným měsícem nebo čtvrtletím. Při rozhodování, zda jste připraveni na full-time trading kariéru, si položte jednu otázku: Je váš průměrný měsíční zisk dostatečný na to, abyste mohli zaplatit účty, osvojit si životní styl, který potřebujete, vytvořit si osobní úspory a také navýšit svůj obchodní účet? Pokud ne, potřebujete více finančních prostředků, lepší výsledky nebo obojí. Pokud je vaše odpověď kladná, pak se sami sebe zeptejte: Můžete přijmout ztrátu jedné směrodatné odchylky z vašeho průměrného měsíčního zisku a stále pohodlně žít?

Osvědčují se vám rychlé a pomalé trhy?

S každým bull runem (dlouhý pohyb nahoru) se objevují noví trading hrdinové, kteří se umí zkušeně svézt na pěkné vlně. Když se však vlna zlomí, nevědí, co mají dál dělat. Někteří obchodníci dokážou provádět pěkné obchody na klidném trhu, který se pohybuje v úzkém kanále. Při zvýšené volatilitě však mají velké problémy. Zatímco někteří dokáží obchodovat na rychlých trzích a velmi trpí, když jsou trhy pomalé.

Profesionální obchodník potřebuje strategii, respektive musí umět obchodovat během různých fází trhu. Potřebuje osvědčenou strategii, jak přežít každé tržní období a vykázat v těchto obdobích zisk. Tento zisk udržuje jeho životní styl, zvyšuje úspory a po započtení výběrů zvyšuje hodnotu obchodního účtu. Pokud jste tohoto stavu ještě nedosáhli, neházejte flintu do žita, berte to jako motivaci na sobě pracovat.

ZÁVĚREČNÉ ZAMYŠLENÍ

I když těchto osm bodů sotva tvoří důkladný kontrolní seznam pro zjištění, jak a kdy jste připraveni začít obchodovat na plný úvazek, přesto vám dávají podnět k zamyšlení. Zvažte scénář, kdy sledujete svůj vlastní mentální, emocionální a obchodní růst spolu s růstem trhů. V takovém případě vám poskytne ukazatele, které můžete použít k posouzení svého pokroku na cestě ke kariéře burzovního obchodníka.

Nezapomeňte, že tuto touhu si může splnit jen několik málo vybraných lidí, takže je třeba na tom tvrdě pracovat. Sebezdokonalování musí být neustálé a kontinuální. Pokud však tyto body skutečně zvážíte, budete mít plán úspěchu. Do té doby vám přeji šťastné obchodování!