V dnešním pravidelném reportu mého AOS samozřejmě zveřejním, jakých výsledků s měsíci srpnu 2017 můj automatický obchodní systém na akcie dosáhl. Ale jako první rozeberu to hlavní, a to je obchodní psychologie obchodování na burze, v tomto případě obchodování AOS.

Máme totiž za sebou ukázkový měsíc, který mimojiné rozhoduje o tom, zda na burze uspějeme či nikoliv. Srpen byl pro můj automatický obchodní systém měsícem ztrátovým, kdy tato ztráta byla jedna z těch větších, nicméně pořád se jednalo o ztrátu systémovou, se kterou jednou za čas počítám.

„Výhodou obchodování automatických obchodní systémů je jejich psychologická nenáročnost. Alespoň se to píše… Nicméně já se s tímto doslovným tvrzením ne úplně ztotožňuji!“

  • Nepočítejte s tím, že pokud budete obchodovat AOS, nebudete pod psychickým tlakem. Budete pod ním úplně stejně jako kdyby jste obchodovali ručně.
  • Pokud nejste emočně stabilní, ztráty vás budou dostávat pod tlak bez ohledu na to, zda obchodujete ručně nebo AOS.
  • Jediné, co odpadá v rámci obchodování AOS, jsou emoce při exekuci obchodů. Toto je podle mě hlavní výhoda, kterou s sebou nese automatický obchodní systém.

Můj automatický obchodní systém vedle mě obchoduje několik dalších obchodníků. S těmito jsem v pravidelném kontaktu. Jsou měsíce, jsou to měsíce ziskové, kdy není potřeba s těmito nic rozebírat. Nechodí mi od nich žádné dotazy, ani pochvaly :-D Nicméně jsou měsíce, těchto je v roce tak 2 až 3, jedná se o ztrátové měsíce, kdy mi chodí stále stejné dotazy. Je vše v pořádku? Funguje AOS tak jak má? Jakto, že přišla ztráta? Neplánuješ AOS nějak vylepšit?

Po ztrátovém srpnu, skončil s obchodováním mého AOS jeden z jeho uživatelů. Chování AOS neodpovídalo jeho požadavkům. Zalekl se ztráty? Asi jo :-) Co je na tomto ovšem zajímavé a určitě stojí za zmínku, je situace, která se opakuje již po několikáté. Tato situace mě opět přesvědčila o tom, že to dělám správně, že je vše v pořádku.

>>> Po srpnové ztrátě, která smazala zisky za poslední 2 měsíce, následoval „prozatím“ nárůst účtu o 5%. Polovinu drawdownu (pokles účtu) máme za 2 týdny již smazánu. Po ztrátách přicházejí zisky, po ziscích ztráty. Takto se to opakuje pořád dokola. Čím delší ziskové období, tím větší pravděpodobnost toho, že přijdou ztráty. A naopak.

Ano, největší hloupost je přestat obchodovat, když se našemu AOS nedaří. Právě toto je jedna z hlavních příčin neúspěchu na burze. Zmiňuji to pořád dokola a pořád dokola to zmiňovat budu.

  • Obchodník, který používá automatický obchodní systém, musí pracovat na své obchodní psychologii stejně jako obchodník, který svůj obchodní systém obchoduje ručně.
  • Emoce v tradingu pomocí AOS neodstraníte.
  • Automatický obchodní systém NENÍ svatý grál ani automat na peníze.

Jak lépe zvládat emoce při obchodování AOS?

  • Na výsledky je potřeba se dívat z větší perspektivy, 1 měsíc nic neznamená. Ani 2 měsíce. Půl rok má již větší vypovídací hodnotu, nejlepší je 1 rok.
  • Váš AOS by měl mít mechanismy, které vás upozorní na případné technické problémy, abyste nemuseli každý den sledovat výsledky. Stejně tak, to mám vyřešeno i já.
  • Mít před sebou historické výsledky daného AOS. Musím přesně vědět, jaké výsledky mohu očekávat a jaké je standardní chování AOS.
  • Mít před sebou finanční cíle. Tyto cíle by měli být spíše dlouhodobější a měly by odpovídat parametrům AOS.

Nyní se pojďme tedy podívat, jakých výsledků v SRPNU 2017 dosáhl můj AOS na akcie.

  • realizováno celkem 17 obchodů
  • úspěšnost ziskových obchodů 82% – 14 ziskových obchodů, 3 ztrátové obchody
  • největší ztrátový obchod -9,45% (jednalo se o akcii AGN)
  • celková ztráta -5,35%

Uvidíme se v říjnu u dalšího pravidelného reportu ;-)

Podívejte se, jak můj AOS obchodoval v předešlých měsících:

Výsledky AOS duben+květen  +3,68%

Výsledky AOS červen 2017 +4,37%

Výsledky AOS červenec 2017 +3,36%