Máme tady opět konec dalšího roku, který byl doufám pro většinu z Vás úspěšný. Společně se zde setkáváme již 7. rokem, což mne velmi těší a vážím si toho. Jistě mi dáte za pravdu, že letošní rok, nebyl jednoduchý. V porovnání s rokem 2021, kdy na trzích téměř nemohl vzhledem ke jeho neustálému růstu ztratit snad nikdo, to letos bylo o poznání náročnější. Bez toho by to ale nešlo a věřte, že bude líp. Akciové trhy zažily strmé pády, a kdo se tomuto trendu nedokázal přizpůsobit, skončil ve značných problémech. Ten, kdo si nedokáže přiznat, že neustále dochází ke změnám tržních nálad, nebude z dlouhodobého pohledu nikdy úspěšný.

Já toto období hodnotím pozitivně mimo jiné z toho pohledu, že existuje stále více lidí, kteří se o nejen o trading a investování, ale celkově o finanční gramotnost, začínají zajímat, což mi přináší nová přátelství, obchodní partnerství a s tím pochopitelně spojenou větší míru zodpovědnosti. Jsem za to rád a motivuje mě to.

Pro mě osobně je vždy začátek nového roku impulsem k většímu nasazení.

Je ovšem dobré si toto nasazení v průběhu roku udržet. Zde se mi pokaždé vyplatilo si udělat plán a stanovit cíle. Můžete začít tím, že si v Excelu namodelujete finanční plán pro každý měsíc zvlášť. Doporučuji se nefixovat na konkrétní číslo (procento), ale udělejte si ziskové rozmezí. Pomáhá to zaměřit pozornost na dlouhodobější horizont. Zároveň je důležitá zpětná analýza tohoto plánu. Konfrontujte tedy svoje dosažené výsledky s tímto plánem, ale pozor na to, aby jste neupadli do deprese nebo naopak euforie. Buďte neustále soustředění na svůj dlouhodobý plán. Nežeňte se za nereálnými sny a cíli. Například 1,5% zhodnocení každý měsíc sice není na první pohled tak lákavé, ale na druhou stranu to není zase tak složité udělat a v konečném součtu na konci roku může obchodní účet při složeném úročení být o 20% výše než na jeho začátku.

Udělejte si plán nebo chcete-li rozvrh jednotlivých významných obchodních dní.

Do tohoto zahrňte významné a zájmové dny, ve kterých například dochází ke změnu letní a zimního času (v ČR a USA k tomuto dochází jinak, což má za následek posunuté obchodní hodiny). Dny státních svátků, kdy je burza zavřená a neobchoduje se. Pokročilejší variantou můžou být dny vyhlašování obchodních výsledků jednotlivých firem případně významné fundamenty. Prostě a jednoduše, berte trading seriózně, buďte jako úspěšný manažer nebo podnikatel.

Jsem zastáncem toho názoru, že uspějí hlavně ti, kteří jsou vytrvalí, nezaleknou se dílčích neúspěchů, mají touhu na sobě pracovat a odhodlání uspět.

Nemusíte být extra talentování, nemusíte umět dokonale technicky rozebrat cenový graf a hodiny popisovat jednotlivé ekonomické ukazatele. Hlavní myšlenkou mého dnešního příspěvku nebude žádná metoda technické analýzy nebo money managementu, ale skutečnost, že rozdíl mezi úspěšných a neúspěšným burzovním obchodníkem spočívá hlavně v tom, že úspěšný obchodník se nikdy nezalekne dílčích ztrát a neúspěchů. Úspěšného obchodníka tyto nezastaví, po každém svém pádu se dokáže zvednout a pokračovat dál. Tvrdá píle a práce předčí talent, OSS ;-)

Chtěl bych Vám poděkovat za přízeň v předchozích letech a popřát Vám mnoho osobních i pracovních úspěchů v roce následujícím. Těším se na naše setkání, ať už s některými z Vás osobně nebo právě přímo zde na mém blogu. Přeji Vám příjemné završení uplynulého roku a vzhůru k lepším zítřkům.

Petr Novák | Burza pro každého