Říká se, že burza a trhy jsou v letních měsících líné, a že je v daném období velmi obtížené vydělávat. Je toto pravdivé tvrzení? Opět jsem se přesvědčil, že trading není černobílý. Trading a jednotlivého jeho zákonitosti, stejně jako v jakémkoliv jiném byznysu, nelze paušalizovat. Částečně souhlasím s tím, že v letních měsících jsou velké pohyby méně časté, trhy nejsou tak volatilní, nicméně pokud se dokáže trader přizpůsobit tržním podmínkám, dokáže vydělávat i takových časech.

Pro mě osobně byl letošní červenec 2022 vůbec jedním z nejúspěšnějších měsíců vůbec. Nebudu si ovšem nic nalhávat, ne každý rok je to stejné, tedy opět nevyvozuji žádné závěry. Cílem dnešního článku bude spíše rozbít zažitá stigmata a zároveň dát pár tipů, jak stejného výsledku můžete dosáhnout i vy, a to třeba hned v následujícím měsíci. Na začátku Vám ukážu, jak jsem za jediný měsíc, a to právě proběhnuvší červenec 2022, dokázal zhodnotit svůj účet o +9.805 USD.

Jak jsem dosáhnul takového výsledku?

V uvedeném měsíci jsem prováděl jednak dlouhodobější obchody na opce, které obchoduji pomocí své strategie zaměřené na období medvědího trhu, potom jsem prováděl pro mě klasické swingové obchody na akcie a to na základě technické analýzy, v daném období je ovšem moje tato moje strategie na swingové obchodování akcií zaměřena výhradně na vybrané price action patterny, kde cílím na nižší RRR. Důvodem je právě kombinace medvědího trendu s nižší volatilitou.

Celkově jsem za měsíc realizoval celkem 12 obchodů při procentuální úspěšnosti 58%. Pochopitelně jsem měl i několik ztrátových, konkrétně jich bylo 5, nicméně všechny tyto obchody byly v souladu s mým obchodním plánem. V červenci jsem tedy inkasoval zisk ve výši 9.805 USD. Jedná se o procentuální zhodnocení ve výši +6,7%. Vzhledem k tomu, že žiju v ČR, pochopitelně mě bude zajímat, kolik to dělá na naše. Dolar je vůči koruně nyní poměrně vysoko, při psaní tohoto článku je nyní necelých 24 Kč, což dělá v přepočtu cca 235.000,- Kč. Jen opět upozorňuji, že ne každý měsíc je tak dobrý, mívám i ztrátové měsíce. Mým cílem je mít co nejvyváženější výsledky, tento výsledek je pro mě nadstandardní a rozhodně se na něj nijak neupínám. Toto by měla být jedna z hlavních vlastností každého obchodníka, který chce být úspěšný. Úspěchy ani neúspěchy by neměly odvést jeho pozornost od dlouhodobého cíle. Neměly by zatemnit jeho mysl.

Výpis mého live obchodního účtu u brokera IB – červenec 2022

@ PYPL a NFLX – opce

U těchto dvou obchodů je logika vstupu jednoduchá. V rámci mého opčního obchodování v daném období aplikuji obchodní systém, kdy vypisuji naked put opce a v případě následného přiřazení akciovou pozici řídím ručně (pouze v několika málo případech řídím i opční pozici během její expirace). V rámci daného obchodního systému na opce sleduji stabilně kolem 30 akcií, na které aplikuji úplně základní technickou analýzu a v mém případě zcela výjimečně jakýsi logický fundament dané akcie (fundamentální analýzu jinak vůbec nepoužívám). Put opce vypisuji OTM případně ITM a to zhruba 30 dní před jejich expirací. Vypsané put opce nechávám expirovat.

Výpis realizovaných opčních obchodů na akcii PayPal a Netflix

Oba opční obchody na akciích PayPal a Netflix jsem otevíral v průběhu června, kdy k expiraci došlo 15.7.2022, to jsem mohl prohlásit dané obchody za úspěšné. Z výpisu je patrné, že opce na PYPL jsem otevíral jako ITM, tzn. cena se pohybovala na úrovni vypisované strike ceny. Premium zde bylo tedy podstatně vyšší než u NFLX, který jsem otevíral OTM.

@ QCOM – akcie

Co se týče swingového obchodování akcií, tak zmíním obchod na akcii Qualcomm Incorporated. Při analýze trhu vždy postupuji od nejvyššího timeframe po nejnižší. Zajímá mě situace na týdenním, denním a 30-ti minutovém timeframe, přičemž právě na 30min provádím timing a vstup do obchodu (co se týče volby nižšího timeframe, tak v tomto bych neviděl žádné extra edge, stejně dobře funguje třeba 15M nebo 60M). Na týdenním (weekly) timeframe pro mě byl klíčový support na cenové hladině kolem 120 USD. V trhu jsem jej sledoval již delší dobu a jen jsem čekal, až k němu cena doputuje. Co se týče denního grafu, tak zde trh vykazoval známky medvědího trendu. Jak jsem již uvedl výše, nehodlal jsem spekulovat na obrat trendu. Musel jsem si počkat na silnou bariéru, na které budou s největší pravděpodobností medvědi vybírat svoje zisky a naopak cenovou hladinu, na které se býci pokusí na sebe upozornit. Počítal jsem s tím, že by to mohl být právě zmiňovaný support, v daném případě podpořený spodní hranou klesajícího kanálu, nebo chcete-li trendovou linkou. Vzhledem k tomu, že jsem se chystal vstupovat proti trendu, musel jsem si počkat na více potvrzujících signálů. Těmito byl jednak pattern 123 a taky horní hrana klesajícího kanálu, opět trendová linka. Trh mi v tomto případě nabídnul soulad hned několika silných signálů pro to, že by mohl nastat pohyb long.

Technická analýza grafu akcie QCOM – denního timeframe

Jakmile se trh odrazil od supportu z týdenního grafu a začal se formovat široký pattern 123, začal jsem sledovat nižší timeframe, kde jsem hledal možné body vstupu. Situace na tomto timeframe byla v daném případě poměrně čitelná. Konkrétně se zde zformovala zahuštěná oblast s horní hranou na klíčovém bodě 2 patternu 123. Vstupoval jsem tedy na průrazu této zahuštěné oblasti, jak vidíte na přiloženém grafu.

Technická analýza grafu akcie QCOM – 30M timeframe

Co se týče konkrétních principů, kterých se snažím dlouhodobě a pevně držet, tak zmíním tyto 3 obecná, ale velmi důležitá a mnohými obchodníky opíjená, pravidla:

I. Méně, znamená více

Trading je specifický byznys, kde platí inverzní vztah mezi množstvím vynaloženého čase a odměnou. Samozřejmě, obchodování je tvrdá práce a naučit se to, vyžaduje spoustu času a úsilí. To se nedá popřít. Ale jakmile víte, co děláte, ve skutečnosti nakonec pracujete méně. Osobně vidím v tomto ohledu největší problém v době, když se obchodníkovi příliš nedaří, respektive v období, kdy jde jeho equity křivka dolů. Obchodník začne zjišťovat, co dělá špatně, přitom poklesy equity jsou naprosto přirozené a nemusí znamenat vůbec nic. Jak vidíte na počtu mých realizovaných obchodů, kterých bylo za červenec celkem 12, tak osobně nijak netlačím na pilu. Nesnažím se tam za každou cenu flákat jeden obchod za druhým, protože jsem se v minulosti přesvědčil o tom, že větší frekvence obchodů znamená větší chybovost. Samozřejmě, že každému vyhovuje něco jiného, nicméně otázku zvýšení frekvence obchodů bych řešil až v momentě odpovídajících zkušeností a zejména dlouhodobých pozitivních výsledků. V začátcích určitě platí, že méně znamená více.

V tomto počtu 12 obchodů nejsou zahrnuty obchody realizované v rámci mého návratu k intradennímu obchodování (day trading). Zde obchoduji na samostatném účtu. Day trading jsem dlouhou dobu neprovozoval, nicméně aktuální tržní situace je pro tento obchodní styl poměrně příznivá. Pokud bude zájem, mohu se o tomto blíže rozepsat v některém z dalších článků.

II. Umění přizpůsobit se

Každý, kdo se více či méně věnuje burze a finančním trhům, ví v jakém tržním období se nyní nacházíme. Z hlediska ekonomického cyklu by se dalo hovořit o recesi, osobně z hlediska tradingu rozděluji trhy pouze podle jejich aktuálního trendu, tedy býčí, medvědí a chopy (pohyb do strany). O aktuálním medvědím trhu není tedy pochyb, a to se nebavím pouze o Americe, ale jedná se o globální situaci. Co tím chci říct? Strategie, které mi fungovaly dejme tomu rok zpět, v aktuálním období ztrácí. V tomto ohledu je důležité naprosto perfektní pochopení a znalost systému, který obchoduji. Svůj systém a celkově strategii znám, vím co od něj mohu očekávat. Vím, jaké období mému systému vyhovuje. Nebudu tedy slepě následovat svůj systém v období, které pro něj není příznivé, které mu nevyhovuje. A to i za předpokladu, že systém je z dlouhodobého hlediska funkční. Vím, že ačkoliv z dlouhodobého hlediska poskytuje jasnou logickou výhodu, nemůže jej obchodovat zcela bezhlavě. Tedy pokud nastane taková nestandardní situace, situace která není tak častá, je potřeba reagovat. Například tak, že nasadím jiné strategie, dočasně změním přístup, prostě se přizpůsobím. Jedině tak můžu dlouhodobě a hlavně stabilně na trzích fungovat. Ale pozor, toto přizpůsobení se neznamená, že jsem nekonzistentní. Obchodní systémy neměním několikrát ročně a téměř vůbec je neměním z toho, že by přestal dlouhodobě fungovat. Zde je potřeba být citlivý ve zhodnocení situace, kdy došlo k nějaké významné fundamentální události, která globálně na delší dobu ovlivní trhy (např. COVID, válka na Ukrajině, úrokové sazby), a kdy se jedná pouze o jakési krátkodobé vychýlení z normálu, která je zcela standardní a častější, než první případ. Hranice je v tomto ohledu velmi tenká, tak pozor ať nesklouznete k častému a neúčelnému měnění systémů.

III. Schopnost přijmout vlastní zodpovědnost a vytvořit si vlastní názor

Na internetu najdete nespočet různých názorů na téma aktuální ekonomické situace, obchodních systémů a strategií, obchodovaných instrumentů atd. Diskuzní fóra, příspěvky na soukromých blozích, jsou plná rad a tipů, jak přelstít trhy. Pro začínajícího obchodníka je v dnešní online době velmi složité se v tomto vyznat. Pro začátek je důležité si uvědomit, že trading není o jediné správné cestě, o jediném správném obchodním systému, obchodním nástroji. Pokud Vám někdo bude tvrdit, že právě ten jeho způsob obchodování je jediný správný, nemá pravdu a v podstatě lže sám sobě. Co funguje mě, nemusí fungovat Vám. Proč? Protože platí stokrát omílané klišé, že úspěšný trading je hlavně o psychice. Proto je důležité si najít cestu, která Vám bude příjemná, se kterou se budete cítit pohodlně, a se kterou budete psychologicky odolní. Odpověď na tuto otázku Vám nedá nikdo jiný než Vy sami na základě získaných zkušeností. Tedy bez praktických zkušeností se nikam neposunete. Zkušený obchodník, se kterým spolupracujete, třeba Váš mentor/coach, Vám může například ukázat ukázat různé slepé uličky a zkrátit tak hledání, ale ten finální krok budete muset učinit Vy sami.

Vykašlete se na nabídky týkající se copy tradingu. Autor Vám v případě copy tradingu zasílá do uzavřené skupiny obchodní signály a vy tyto signály kopírujete. Věřte mi, že tato cesta není funkční. Musíte převzít zodpovědnost za vlastní obchodní výsledky. Nikdo Vám nic nedá na zlatém podnose. Vše si sami ověřte, vykašlete se na zkratky. Začátky v tradingu nejsou snadné, trading je řemeslo nebo chcete-li byznys, jako jakékoliv jiný, nicméně jak pochopíte tu jeho pravou podstatu, budete se v něm cítit jako ryba ve vodě a vše Vám připadat strašně jednoduché. Každý úspěšný obchodník byl jednou na úplném začátku.