„Obchodování a investování s finančními instrumenty je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat na burze je v kompetenci každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou zodpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte.“ Možná se ptáte, proč začínám právě tímto poučením? Neměl bych Vám spíše nasadit růžové brýle? Rozhodně ne!
V žádném případě nechci toto tvrzení nijak zpochybňovat, s tímto tvrzením plně souhlasím, chtěl bych jej ovšem lehce rozvést, doplnit a v podstatě tak vyjádřit svůj postoj k obchodování na finančních trzích.
Většina lidí, především laiků, kteří si přečtou výše uvedené poučení o riziku, se pak následně staví k obchodování na finančních trzích značně skepticky. Tento svůj skeptický názor získají pouhým přečtením poučení, aniž by o této věci něco věděli. Tento vzor chování je způsoben negativismem a předsudky. Je smutné, že tyto vlastnosti jsou vlastní velkému počtu lidí. Lidé mající předsudky, jsou ve většině případů o dané věci značně omezeně informováni. Konkrétně o obchodování na burze neví skoro vůbec nic. Tento byznys, pokud ho takto mohu nazvat, jelikož obchodování beru jako velice seriózní byznys, je tak trochu zahalen rouškou tajemství. V České republice se o tomto typu byznysu skoro vůbec nemluví. Ve Spojených státech má ovšem úplně jiné postavení, obchodováním si zde přivydělává daleko větší poměr lidí než u nás, v České republice. A to neberu v potaz počet lidí, kteří se obchodováním na finančních trzích živí. Dle mého názoru je to způsobeno tím, že největší světové burzy, sídlí právě ve Spojených státech a lidé o těchto burzách mají možnost slyšet denně velké množství zpráv. Nedávno jsem četl zajímavý rozhovor s jedním z nejlepších světových obchodníků, Dr. Alexandrem Elderem, který se zmínil, že v Hong Kongu si obchodováním na finančních trzích přivydělávají i pokojské. Tato informace svědčí o tom, že trading může dělat skutečně každý.
Trading a jakékoliv obchodování na finančních trzích je byznys jako každý jiný. Je nutné k němu přistupovat stejně zodpovědně jako ke každému jinému povolání. Je smutné, že spousta lidí bude raději sedět, nic nedělat a tvrdit, že je trading hazard, jak člověk ztratí všechny své peníze. Ano, je pravda, že obchodník nemusí uspět, stejně ale tak nemusí uspět i při podnikání v jakékoliv jiné sféře. Peníze ovšem dle mého přesvědčení ztrácejí pouze lidé, kteří k tradingu přistupují laxně a nezodpovědně. Je dobré si všimnout, jak negativně na trading nahlížejí lidé, kteří například mají svůj dům financovaný prostřednictvím hypotečního úvěru. Vždyť tito lidé riskují daleko více, než ti, kteří vstupují do obchodu na finančních trzích. Při hypotečním úvěru ručíte určitou zástavou, nejčastěji nemovitostí, ve které bydlíte. Kdo vám ovšem zaručí, že třeba po 20 letech splácení, kdy už budete mít splacenou více než polovinu hypotéky, neztratíte zaměstnání a tím pádem i příjem? A kdo vám zaručí, že si najdete další zaměstnání? Jenomže co nastane pak? Může se také stát, že vám banka při neschopnosti splácet odebere zastavenou nemovitost, kterou už máte téměř splacenu a nebudete mít nic. Proti seriózním hypotečním úvěrům rozhodně nic nenamítám. Jen se pozastavuji nad tím, jak někdo může tvrdit takové věci, že obchodování na finančních trzích je sebevražda a podobně, a přitom vstupuje do přinejmenším stejně rizikové záležitosti, jakou je hypotéka. Je nutné, abychom si uvědomili základní princip jakéhokoliv byznysu, a to ten, že bez rizika není zisk, a čím vyšší risk, tím vyšší zisk, resp. obráceně. Nechci nikoho přesvědčovat ani lákat, aby se pustil do obchodováním na finančních trzích. Pro toho, kdo si prostě a jednoduše nenechá vysvětlit, že trading je zcela obyčejný byznys, mám následující dobrou radu. Můžete si vložit svoje prostředky na spořící účet a doufat, že vám inflace a poplatky za jeho vedení nesežerou přinejmenším zhodnocenou částku.
Mějte se hezky :-)