Před sebou máte report z obchodování mého AOS (automatický obchodní systém) v roce 2018

Rok 2018 byl hodně specifický. Pro vybrané obchodní styly se jednalo o velmi náročný obchodní rok. Ti, kteří 2018 obchodovali live a chování trhů zakusili na vlastní kůži, mi jistě dají za pravdu.

Co se týče konkrétního chování, tak americké akciové trhy se obchodovaly ve velmi vysoké volatilitě. Růstová období byla pomalá a méně efektivní, poklesy byly rychlé a razantní. Tento poměr tak obecně funguje téměř vždy, ale právě ve sledovaném období 2018 byl značně umocněn zvýšenou nervozitou obchodníků. Zákon přitažlivosti trhů v roce 2018 fungoval dvojnásob.

Ještě před tím, než se pustím do konkrétního popisu výsledků mého AOS (automatický obchodní systém), pojďme se podívat na vývoj amerických akciových trhů v roce 2018. Pro tento účel volím akciový index S&P500. Důvod je prostý, můj AOS obchoduje akcie z tohoto indexu. Pravidelně dělám tzv. benchmarking, tedy porovnávám výkonnost mého obchodního systému s indexem S&P500. Abych se neopakoval, proč dělám benchamarking, odkážu Vás na můj předchozí článek, ve kterém se tomuto tématu věnuji – Inventura výsledků AOS 2017.

Jaký byl vývoj indexu S&P500 v roce 2018?

Lednový vývoj cen pokračoval v probíhajícím trendu z loňského roku 2017 – růst bez výraznějších korekcí. Na začátku roku opět tvořil svá historická maxima. V tomto měsíci jsme zaznamenali pouze 6 dnů, kdy trh vykázal pokles. Řekli bychom si paráda, pokud bude trh pokračovat tímto tempem, budou z nás milionáři. Ale korekce byla na spadnutí, z logiky cenotvorby nemůže trh neustále růst. A v podstatě od začátku roku 2016 trh jenom rostl. Tedy 2 roky nepřetržitého býčího trendu znamenaly, že dříve či později muselo dojít k otestování nižších cen. Já bych tuto situaci přirovnal k praku, který čím déle natahujeme, tím bude jeho reakce intenzivnější. To, že byl onen pomyslný prak natažen pořádně, se projevilo hned v prvních dvou týdnech měsíce února. S&P500 se propadl o -10,3%. To ale nebylo vše, co nám trh přichystal v posledních měsících roku. Po tomto propadu v únoru a březnu se pokoušel ztráty za zvýšené volatility dorovnat. Podařilo se mu to až na začátku srpna. V září dokonce došlo k vytvoření nových historických maxim. Reakce na nově vytvořená maxima byla ovšem prudká, dokonce prudší než na začátku roku. Propad ve výši -20,2% hovoří za vše a ti optimističtí obchodníci byli nemile překvapeni. Tento propad samozřejmě musel zamávat napříč všemi obchodními strategiemi, stejně tak i tou mou v rámci AOS, jak za chvíli ukážu. Index S&P500 (konkrétně ETF s tickerem SPX) za rok 2018 ztratil -6,9%, což na ten volatilní průběh není tak hrozné.

Rok 2018 byl ve znamení zvýšené ztrátovosti obchodních systémů

Dle ohlasů ostatních kolegů vím, že rok 2018 byl ve znamení zvýšené ztrátovosti obchodních systémů. Spousta obchodníků přišla o nemalé sumy na svých obchodních účtech. Málokdo si to ovšem dokáže veřejně přiznat. Jsou samozřejmě i obchodní systémy, kterým se v daném období dařilo. Je to přirozené. Pokud máme trendový obchodní systém obchodující pouze do longu (akcie pouze nakupujeme), nemůžeme očekávat, že bude vydělávat, když trhy padají. Zde je to o diverzifikace v rámci obchodních systémů a obchodovaných trhů. Dělám to tak i já, takže i přestože rok 2018 mému AOS neseděl vůbec, tak další mnou obchodované systémy mi toto hluché období pomohly vykompenzovat. Důležitá je rovněž ochrana kapitálu. Nesázet vše na jednu kartu, dokázat přijmout dílčí ztrátu a obchodovat konzistentně – držet se plánu a počkat si na lepší období. Zde opět odkážu na předchozí článek k AOS.

Jak si můj automatický obchodní systém vedl v roce 2018

Jak jsem již předestřel, rok 2018 byl pro můj AOS vůbec nejhorší v rámci jeho živého obchodování (živě jej obchoduji od roku 2014). Nicméně zcela realisticky jsem takovou situaci očekával. Na základě předešlých komplexních backtestů vím, že je potřeba počítat se slabšími roky a rozhodně od mého AOS neočekávám, že by každý rok vykazoval nadstandardní zhodnocení.

Dlouhodobě cílím na průměrné zhodnocení ve výši 20-30%, což se mi až do této doby dařilo dosahovat. Stanovený cíl ovšem nesmím brát úplně dogmaticky. Musím brát v potaz globální vývoj trhu. Již jsem zmiňoval, že mě zajímá výkonnost akciových trhů. Tedy to hlavní hodnotící kritérium je výkonnost mého AOS v porovnání s výkonností US akcií, konkrétně hlavního amerického akciového indexu S&P500.

V rámci stanoveného kritéria jsem na tom byl jak? Překonal AOS index? Zatímco index v roce 2018 ztratil -6,9% AOS vykázal zhodnocení ve výši 4,48%, tak jak přikládám na výpisu z obchodního účtu jednoho z mých živých obchodních účtu u brokera IB. Jedná se opravdu o slabé zhodnocení, nicméně vzhledem k celkově špatnému roku jsem docela spokojen. Pokud by se situace měla opakovat a z dlouhodobého pohledu bych dosahoval podobných výsledků, určitě by stálo za zvážení provést nějaké změny. Ovšem netřeba panikařit, jak se říká, jedna vlaštovka jaro nedělá. Z dlouhodobého pohledu se vyloženě nejedná o nějaký vážnější exces.

Co se týče jednotlivých sledovaných ukazatelů, tak zde máte jejich výčet (komplet v roce 2018):

  • realizováno celkem 162 obchodů
  • úspěšnost ziskových obchodů 78% – 126 ziskových obchodů, 36 ztrátových obchodů
  • největší ztrátový obchod -8,9% (akcie MO v měsíci listopadu)
  • celkový zisk 4,48%
  • maximální propad kapitálu -24,3% (období říjen – prosinec)

Výkonnost v jednotlivých obdobích roku 2018 hodně korespondovala právě s vývojem US akciových trhů. Samozřejmě to očekávám, protože korelace AOS s indexem je vyšší. Když si dané období rozdělím na jednotlivé kvartály, tak nejziskovější byl III.Q (měsíce červenec, srpen a září), kde jsem vykázal zhodnocení ve výši 9,74%. Právě v těchto měsících trh doháněl propad z února a března. Podle očekávání nejhorším obdobím byl závěr roku, kdy jsem ve IV.Q inkasoval ztrátu ve výši 13,46%.

Za zmínku stojí určitě maximální pokles kapitálu (% drawdown), který v byl tomto roce poměrně vysoký. Stojí za ním v podstatě 3 obchody. Tím nejztrátovějším obchodem byla v měsíci listopadu akcie MO. AOS je postaven tak, že pracuje s vyšší % úspěšností ziskových obchodů, což je vykoupeno negativním poměrem ziskových a ztrátových obchodů. Toto je styl, který se odlišuje od jiných, které obchoduji. Mám to tak postaveno a funguje mi. Má to samozřejmě stejně jako jiné styly své nevýhody, které někomu nemusí sedět. Ale jak jsem zmiňoval, diverzifikuji se jak v rámci obchodních systémů a trhů, tak i v rámci obchodních stylů. Důležité je v tomto ohledu být opravdu disciplinovaný, znát svůj obchodní systém a takovými nepříjemnými situacemi se nenechat vykolejit. Poklesy kapitálu k tradingu patří a bez nich to nejde. Ten, kdo dokáže psychicky ustát taková období, má velkou šanci zvítězit.


Pokud se chcete dozvědět více, jak technicky funguje a jakým způsobem můžete i Vy získat můj AOS (automatický obchodní systém), neváhejte mě kontaktovat.