Strašně rychle to uteklo… Ještě teď si pamatuji, jak jsem společně s Vámi na konci prosince loňského roku bilancoval moje obchodování.

Budu se opakovat, ale cíle by si měl stanovovat každý obchodník. Nechci se nyní zaobírat tématem stanovování cílů, každý víme že je hodně případů, kdy se nám prostě stanovené cíle nepodařilo naplnit a právě toto nás může poslat do kolen.

Mě se letos opět potvrdilo, že je zbytečně hnát se za nereálnými očekávání. Na burze obchodník nikdy dopředu neví jaký bude rok, může se stát cokoliv a je potřeba počítat se vším a na vše být připraven jak technicky, tak i psychicky. Z toho důvodu to osobně dělám tak, že si stanovím 3 varianty. První varianta je pesimistická, očekávané výsledky si snížím na minimum. Toto minimum odpovídá částce, která mě stále v pohodě uživí, ale žádné nadstandardní si již nemůžu dovolit. Druhá varianta je realistická, jsou to očekávané výsledky, kterých dosahuji stabilně téměř každý rok. Třetí varianta je optimistická. Stejně tak jako můžu mít slabý rok a na burze paběrkovat, tak jsou i roky, kdy jsou neskutečné žne. Vím, co můžu v průměru od svých systémů očekávat, a pokud nastane tato varianta, pokud přijde takový rok, nijak mě to z mého plánu nerozhodí a vím, že takový výsledek je víceméně rolí náhody. Ano, trhy jsou svým způsobem náhodné ;-)

Jaký byl tedy rok 2015, co se týče konkrétních čísel?

V konečném souhrnu mě velice mile překvapily moje obchodní strategie na opce, těm se dařilo opravdu krásně. Dle očekávání skončily automatické strategie na akcie a futures. ETF strategiím se dařilo hůře.

1. Akciová strategie měla za celý rok procentuální úspěšnost 79,5%. Ztrátové měsíce byly celkem 3 a to červen, srpen a listopad. Velmi úrodný byl začátek a konec roku, konkrétně leden 2015 a prosinec 2015, kdy tyto dva měsíce mi udělaly téměř 50% celkového zisku. U této strategie cílím na 30% roční zhodnocení, které se mi bez 3% podařilo naplnit.

2. Opční strategie jsem obchodoval celkem dvě. První opční strategie vyžaduje mou pozornost pouze 1x týdně, jedná se o pravidelnou kreditní strategii, která obchoduje opce na akciové indexy. Až na srpen, kdy došlo k hlubší korekci na trzích, mi strategie nadělovala pravidelné zisky téměř každý týden. Některé obchody v rámci této strategie jsem publikoval v reálném čase na svém blogu. Druhá strategie obchoduje opce na akcie amerických firem ve vybraných dnech. Tyto dny mám na základě své strategie předem vytipované a umožňují mi tak se s předstihem na obchody připravit. Strategie velmi efektivně využívá obchodní kapitál, protože obchody drží krátkou dobu a nenechává zbytečně dlouho exponovaný kapitál. V rámci této strategie jsem letos udělal obrovský pokrok, za což jsem byl patřičně odměněn. Za celý rok 2015 mi daná opční strategie zhodnotila vyčleněný obchodní kapitál o 43%.

3. První polovina roku byla na futures strategie spíše slabší. Výsledky těchto strategií oscilovaly kolem nuly. Jenže já jsem jak víte trpělivý a právě za tuto mou vlastnost (kterou jsem si musel v průběhu času osvojit, taky jsem byl netrpělivý a neukázněný) jsem byl na konci roku odměněn. Listopad a prosinec mi udělaly zisk za celý rok a já se tak opět přesvědčil, že vše funguje jak má…

Jako srovnání vždy používám akciový index S&P500. Tento trh pro mě představuje vlastně takový indikátor úspěšnosti, protože pokud se mi podaří daný rok překonat tento index, jsem úspěšnější než většina obchodníků a moje obchodování mi dává výhodu a hlavně smysl. Index S&P500 za celý rok (k 30.12.2015) udělal necelé 1% a mě se jej podařilo mnohonásobně překonat.

SPY 2015

 

Cíle pro obchodní rok 2016

1. Co se týče AOS na akcie a ETF, zde zůstává vše beze změny. Kapitál vyčleněný na tuto část portfolia nechávám stejný jako doposud. Nejdůležitější v rámci obchodování je trpělivost. I když se letos ETF strategiím nedařilo tak jak by mělo, nic neměním. V minulosti byly i slabší roky a právě po těchto obvykle přicházejí ony zmíněné žně.

2. V průběhu roku jsem odkládal nějaký vydělaný kapitál bokem, a tento právě použiji na své opční strategie. Jedná se o časově nenáročné strategie na akciové opce, které se mi letos velmi osvědčily. V průběhu roku jsem přišel na řadu vychytávek, které mé obchodování posunuly opět o velký kus dopředu.

3. Futures strategie budu i nadále obchodovat bez jakékoliv změny. Rád bych ovšem zapracoval na stabilitě daných systémů, tak abych měl více ziskových měsíců na úkor menšího procentuálního zhodnocení. Mám v hlavě pár možných zlepšení, které otestuji a uvidím, zda budou přínosem.

Jakých výsledků a s jakými problémy jste se potýkali v průběhu uplynulého roku Vy? Napište mi na můj mail pecan.novak@gmail.com

Mějte krásný a úspěšný rok 2016!!!

 

[feature_box_creator style=“1″ width=““ top_margin=““ bottom_margin=““ top_padding=““ right_padding=““ bottom_padding=““ left_padding=““ alignment=“center“ bg_color=““ bg_color_end=““ border_color=““ border_weight=““ border_radius=““ border_style=““ ]

Začínáte na burze?

Chcete se naučit obchodovat?

Chcete získat nový stabilní zdroj příjmu?

Pak je přímo pro Vás určen můj nový kurz obchodování na burze pro začátečníky!
V kurzu se naučíte vše potřebné pro Váš úspěšný start na finančních trzích.

product-design-table-white (1)

>>> ZAČÍT VYDĚLÁVAT NA BURZE <<<

[/feature_box_creator]