V dnešním článku bych Vám rád ukázal několik přístupů, jak řídit riziko. Podívám se na techniky, pomocí kterých v daných obchodech stanovuji výši rizika. Některé tyto techniky při svém živém obchodování využívám, nicméně se všemi při testování svých obchodních strategií aktivně pracuji.

Budu hovořit o tzv. Stop-lossu (SL). Někteří již víte, o co se jedná, přesto v krátkosti shrnu, k čemu SL používáme.

Cílem SL je udržet riziko vymazání celého obchodního účtu na co nejnižší úrovni a maximalizovat při tom potenciální profit. SL je výstupní příkaz, který do trhu zadávám při samotném vstupu do obchodu. Jedná se o čekající STOP příkaz. Tímto příkazem si stanovíme maximální možnou ztrátu, kterou jsme schopni akceptovat. Ideální výška SL se pohybuje mezi tak velkým rizikem, které by mohlo způsobit vymazání našeho obchodního účtu, a rizikem tak malým, abychom nenechávali příliš peněz ležet na stole.

Nyní se tedy podívejme jakými způsoby umisťovat do trhu SL.

1) Logické zóny – S/R úrovně

Flexibilní technika, která využívá jeden z hlavních prvků technické analýzy, a tím jsou logické zóny, tzv. supporty a resistence (S/R úrovně). Tato technika nám umožňuje přizpůsobit riziko aktuální volatilitě trhu.

Pokud máme S/R úroveň a my vstoupíme do trhu (nákup – long pozice) nad touto úrovní, předpokládáme že i pokud trh půjde proti naší pozici, nedostane se ve většině případů za tuto úroveň, nejsme tak zbytečně vyhozeni. V opačném případě pokud se trh dostane za danou S/R úroveň, obchod již nesplňuje podmínky, na základě kterých jsme vstupovali do trhu, a my se tak otevřené pozice zbavujeme. Pro vstup do short pozice – prodej, umisťujeme SL nad S/R oblast.

SL-logicke-zony

 

2) Swingy

Technika swingů vychází z té předchozí. Ony totiž swingy jsou svým způsobem S/R úrovně. SL podle swingů využívám zejména u trendových strategií kdy do trhu vstupuji na korekcích a SL umisťuji právě pod dna (nákup – long pozice), resp. nad vrcholy vstupních swingů (prodej – short pozice). Tato technika je jemnější a na rozdíl o předchozí je SL umisťován relativně blízko vstupu. Nicméně i tak to dává smysl, protože základní myšlenkou mého obchodu je zdravé swingování trhu, a pokud trhu nerespektuje swingy, můj obchod postrádá myšlenku a není tedy důvod, abych v něm setrvával.

SL-podle-swingu

3) Pevný % SL

Stanovíme se pevnou procentuální hodnotu, výšku našeho rizika, a tuto hodnotu budeme následně používat v každém našem obchodě. Jedná se o nejjednodušší techniku, ale její hlavní nevýhodou je strnulost. Může se nám totiž stát, že při vyšší volatilitě budeme zbytečně vyhozeni z trhu a naopak při volatilitě nižší budeme ve ztrátových obchodech setrvávat zbytečně dlouho. Nicméně i přes tuto nevýhodu pevný SL v některých svých strategiích využívám.

SL-podle-určitého-procenta

Všechny zde uvedené techniky jsou funkční. Každá technika ovšem funguje v jiných podmínkách trhu, některá je tak robustní, že funguje za každých okolností, ale zase nebude vyhovovat obchodníkově povaze. Vše je tedy potřeba otestovat, ujistit se, že námi používaný SL vyhovuje našim požadavkům a hlavně, že nám dává výsledky jaké očekáváme.

[feature_box_creator style=“1″ width=““ top_margin=““ bottom_margin=““ top_padding=““ right_padding=““ bottom_padding=““ left_padding=““ alignment=“center“ bg_color=““ bg_color_end=““ border_color=““ border_weight=““ border_radius=““ border_style=““ ]

Začínáte na burze?

Chcete se naučit obchodovat?

Chcete získat nový stabilní zdroj příjmu?

Pak je přímo pro Vás určen můj nový kurz obchodování na burze pro začátečníky!
V kurzu se naučíte vše potřebné pro Váš úspěšný start na finančních trzích.

product-design-table-white (1)

>>> ZAČÍT VYDĚLÁVAT NA BURZE <<<

[/feature_box_creator]