V dnešním videu se podívám na 3 hlavní aspekty, ve kterých podle mě spočívá >>>

ÚSPĚŠNÉ OBCHODOVÁNÍ NA BURZE

Tato pravidla mi v podstatě pomohla konzistentně krok za krokem vylepšit mé výsledky v obchodování. Nechci nijak shazovat ty, kterým se na burze nedaří, ale pokud pochopíte o čem vlastně obchodování na burze je, bude Vám stejně jako mě úspěch na burze připadat strašně jednoduchý. Tak pojďme na to, v čem tedy spočívá úspěch na burze?

JEDEN OBCHOD NIC NEZNAMENÁ

Za prvé, plně jsem se ztotožnil s tím, že jeden obchod nic neznamená. Vím, že nemusí vyjít každý obchod, abych vydělával, a proto jsem psychicky v klidu. V rámci našeho obchodování na burze pracujeme se statistikou, a aby se statistika projevila, je potřeba kvantita. Je potřeba větší vzorek obchodů. Nikdy tedy nehodnotím úspěch či neúspěch na základě pár obchodů. Vždy záleží na konkrétním obchodním stylu, ale v zásadě čím větší vzorek obchodů, tím větší váhu mají dosažené výsledky. Na toto neexistuje žádné konkrétní číslo, ale v rámci mého ručního swingového obchodování akcií, pro mě 20 obchodů již má jistou vypovídací hodnotu.

MONEY MANAGEMENT

Druhým bodem, který stojí za úspěšným obchodováním na burze, je money management, řízení kapitálu. Stačí opravdu jednoduchý money management, a ten je základem úspěchu na burze. Pod pojmem money management si představuji především pravidla, která mi určí, jakou část svého obchodního kapitálu budu riskovat v daném obchodě, a jak velkou ztrátu jsem ochoten akceptovat, tak aby mě tato ztráta nezruinovala. Dále pak musím mít stanoveno, jak velký zisk je pro mě z dlouhodobého hlediska výnosný.

OBCHODNÍ SYSTÉM

A třetím bodem je mnohými velmi přeceňovaný obchodní systém. Spousta nováčků hledá svatý grál ve formě nějakého zaručeného obchodního systému. Moje obchodní systémy nejsou nijak převratné. Jsou jednoduché, ale jsou logické a respektují základní pravidla fungování trhů. Jsou v souladu s tržní logikou, kterou je potřeba nejdříve pochopit a následně mohu zabývat stavbou nového OS, případně mohu funkční obchodní systém převzít. Ale pokud nepochopím, na základě jakých pravidel se pohybují trhy, nejsem schopen ziskově obchodovat jakýkoliv obchodní systém. Samozřejmě je nutné, aby mi můj obchodní systém dával statistickou výhodu, aby měl tzv. edge, se kterým mohu následně pracovat. Moje systémy vždy pracují s několika tržními výhodami, tyto výhody skládám dohromady a vím, že pravděpodobnost úspěchu je vždy na mé straně.

Nyní Vám ukážu postup, jak nejlépe tato pravidla úspěšného obchodování na burze aplikovat do praxe.

  1. Trpělivě čekám na příležitost. Nikam nespěchám, nic mi neuteče. Na burze budou příležitosti pořád.
  2. Otevřu obchod až při splnění podmínek, kdy jsou výhody na mé straně. Toto souvisí s předešlým trpělivým čekáním na příležitost. Obchoduji v souladu s plánem. Na burze obchodujeme, abychom vydělávali, ne abychom ukojili naše tajné touhy, tzn. počkám si na ty tržní podmínky, které mám stanoveny jako validní.
  3. V rámci jediného daného obchodu nemám žádná očekávání. Nijak se nefixuji na zisk ani ztrátu. Obchod může dopadnout jakkoliv. S tímto když se ztotožním, nemám problém bezchybně exekuovat stanovený obchodní plán.
  4. Ať už obchod dopadne jakkoliv, výsledek přijmu bez emocí.
  5. Vyčkávám na další příležitost. Nevyhledávám jí za každou cenu.

A takto jedu pořád dokola. Vidíte, že to je takový kruh, který se neustále opakuje.

Já Vám přeju, ať se Vám daří. Jaké aspekty jsou podle Vás důležité pro úspěšné obchodování na burze? Jaká pravidla používáte v rámci Vašeho obchodování? Budu rád, když se zapojíte do diskuze.

office-820390_1920