Uplynulý rok 2018 byl náročný. Mnohé obchodníky dané tržní prostředí stálo nemalou část obchodního účtu. Věřte nebo ne, i fulltime obchodníci mají svá horší období a i přesto je obchodování na burze jejich zdrojem obživy.

 

Klíčový je ovšem rozdíl v pochopení podstaty TRADINGU… JAKÁ TO JE??

 

ZISKOVÝ trading spočívá v konzistentním aplikování obchodního systému – strategie. Jsem přesvědčen o tom, že kdo mě sleduje, tak si tuto myšlenku uvědomuje. Omílám ji pořád dokola. Kde je tedy podle mě zakopaný pes?

 

Důvěra v obchodní systém je nezbytný předpoklad pro ziskové obchodování.

 

Znám oba extrémy obchodníků. Tedy ty, kteří ve svůj obchodní systém nemají téměř žádnou důvěru. Dále rovněž obchodníky, kteří si myslí, že jejich obchodní systém je doslova stroj na peníze. Myslí si, že jejich obchodní systém je nějaký zázračný stroj, do kterého na začátku obchodování VLOŽÍ 1 MILION a za rok zmáčknou tlačítko pro výběr, kdy ze stroje VYJEDOU MILIONY 2! Pokud ze stroje na konci roku nevyjedou miliony dva, nebo pokud ze stroje vyjede méně než milion, začnou si myslet, že se stroj pokazil. Jak tedy přistoupit k chápání obchodního systému a vůbec celkově k obchodování na burze? Stejně jako kdekoliv jinde platí, že extrémy jsou špatné. 

 

 

Já žádný ze svých obchodních systémů, ať už se jedná o ručně obchodované strategie nebo automatický obchodní systém, nevnímám jako stroj na peníze.

 

Naopak, jejich obchodování vnímám jako řízení firmy. Své portfolio systémů, každý svůj obchodní systém, vnímám jako firmu. Firmu, do které jsem vložil kapitál, své know-how, svůj čas. A taková firma, stejně jako jakákoliv jiná na celém světe, nevydělává pořád. Občas prodělá, z dlouhodobého hlediska ovšem vydělá. Důležité pro každou firmu je, aby v konečném součtu byla zisková. Dílčí ztráty ji nezajímají.

 

Nevnímejte svůj obchodní systém jako stroj na peníze a bude se Vám obchodovat daleko lépe.