Sebevzdělávání a osobní růst je nepřetržitý proces. Na toto téma jistě naleznete nejen na internetu spousty článků, bylo napsáno již mnoho výborných publikací. Doporučuji můj oblíbený blog www.nad-limit.cz. Osobní rozvoj v zásadě zahrnuje definování schopností a atributů, které chceme zlepšit, stanovení cílů a vytyčení směru našeho posunu a to na základě existujících nebo požadovaných dovedností.

Osobní rozvoj je proces, kterým prochází každý z nás, ať už si to uvědomujeme nebo ne. Když si tento proces ovšem uvědomíme tím, že si stanovíte přesné cíle a připravíme si jasný plán, jak jich dosáhnout, budete moci sledovat svůj pokrok v průběhu času a zvýšíme tak pravděpodobnost, že se stanete tím, kým chcete být.

Jak dosáhnout osobního růstu

Všude se dočtete, že je důležité začít tím, že budete dělat věci, které vám nejsou příjemné. Říká se tomu opuštění komfortní zóny. Dozvíte se tak více o svých silných a slabých stránkách, což vám pomůže Vašemu osobní růstu.

Nejlepší způsob, jak aplikovat tento první krok, tedy výstup z komfortní zóny, je dělat něco jiného, ​​dělat něco, na co nejste zvyklí. V posledních letech je moderní otužování. I přestože jsem spíše typická konzerva, tak jsem se nechal tímto trendem zlákat. Nicméně mohu to jen doporučit. Otužování má spoustu nejen zdravotních výhod, ale například mě to donutilo více přemýšlet o sobě samém, o tom, co dělám, a to úplně jiným způsobem. Jsem více kreativní a lépe řeším problémy. Tato výzva má mnoho výhod, z nichž některé zahrnují zvýšení sebevědomí, zlepšení sebeobrazu a dokonce i motivaci k většímu riziku. Pro začátek si vyberte něco, co Vám není na první pohled úplně příjemné. Nemusí to být právě otužování.

Klíčem je jen najít ty správné výzvy, ať už to znamená začít s jógou nebo začít s vlastním podnikáním nebo cokoli jiného, ​​co vás bude v tomto bodě vašeho života motivovat.

Způsoby, jak se překonat a zlepšit jako obchodník nebo investor

Dnešní článek by měl být hlavně o tom, jak růst jako obchodník. Proto se pojďme podívat na několik příkladů nebo chcete-li tipů, jak se posunout ve svém tradingu o kousek dále.

1. Při obchodování se vyvarujte spoléhání se na názory ostatních

Je skvělé mluvit o svém tradingu s jinými obchodníky nebo diskutovat o svém výkonu s Vaším trading mentorem, ale pokud jde o konkrétní akce a kroky, držte se dál od komentářů ostatních lidí. Obchodujte podle své obchodní strategie. Nezáleží na tom, když obchodník, kterého respektujete, řekne, že nakoupí, když vaše strategie vyžaduje prodej. Musíte se držet své vlastní strategie. To je jediný způsob, jak zjistit, co Vám funguje, a zároveň udržet hladinu stresu na nízké úrovni.

2. Získejte pomoc

Ujistěte se, že máte ve svém životě někoho, kdo vás ponese za vaše obchodní rozhodnutí. Můžete je označit jako svého obchodního arbitra. Chyby v disciplíně se mohou stát komukoli, takže mít ve svém životě někoho, kdo vás požene k odpovědnosti, sníží počet nedostatků a cenu chyb.

Tato osoba může být mentorem, koučem nebo jednoduše přítelem nebo členem rodiny (který nemusí být nutně obchodník, ale může být), kterému jste vysvětlili svou strategii a kterého průběžně informujete o svém pokroku. Většina obchodníků se může vyhnout chybám jednoduše tím, že si bude pamatovat, že své transakce musí někomu zobrazit a že tyto obchody musí odpovídat strategii, kterou jim řekli, že používají.

3. Zaměřte se na určitou oblast tradingu

Zúžení svých dovedností a zaměření na konkrétní oblast tradingu (specializace) je jedním ze způsobů, jak se posunout kupředu. Zároveň funguje a člověka posouvá kupředu, když deleguje některé povinnosti na další důvěryhodné osoby. Pro někoho, kdo strávil posledních několik let správou obrovského seznamu povinností, může být tento cílený přístup osvěžující.

4. Nastavte si pro sebe odpovídající standardy

Je možné, že vaše stávající cíle jsou příliš vysoké. Vede to k tomu, že selháváte a v důsledku toho opadá motivace tyto cíle dokončit. Klíčem k udržení motivace může být stanovení realističtějších cílů.

5. Analyzujte každý obchod, který provedete

Každý obchod, který provedete, by měl být sledován a kontrolován. Podrobte jej důkladné analýze, udělejte si snímky obrazovky svých obchodů, včetně záznamů, úrovní stop lossů, cílů a technických a zásadních komentářů, abyste se k nim mohli vrátit později. V obchodním deníku má snímek obrazovky hodnotu tisíce slov, protože přesně ilustruje, co jste provedli za těchto přesných tržních podmínek.

Důkladné prozkoumání provedených obchodů odhalí, jaké jsou vaše pravidelné chyby – které se můžete pokusit opravit (procvičit) – a také to, v čem jste obzvláště silní, na čem byste potenciálně mohli více vydělávat.

Pravidelně získávejte nové zkušenosti

Změna denní rutiny se může zdát jako příliš triviální způsob, jak dosáhnout cílů, ale v jednoduchosti je síla. Prolomení monotónnosti a provádění změn v tom, co děláte, může pomoci zlepšit vaši produktivitu a také vám dodat další impuls, který všichni občas potřebujeme.

Takže navrhuji, abyste si každý týden vybrali jednu novou zkušenost nebo jednu novou dovednost, kterou se na daný týden naučíte. Překonejte se, abyste se každý den mohli těšit na něco nového – i když je to jen učení se, jak se zhluboka nadechnout a uklidnit se před obchodem nebo investicí!

Zde máte některé postupy, které můžete pomalu začlenit do svého plánu trading seberozvoje:

1. Udržujte přísnou disciplínu

Musíte mít disciplínu, abyste se drželi své techniky (edge a money management). Ti, kteří k obchodování přistupují metodicky, mají větší šanci na úspěch v dlouhodobém horizontu.

2. Buďte přizpůsobivý

Další významnou vlastností, která odlišuje skvělé obchodníky od průměrných obchodníků, je jejich schopnost přizpůsobit se a činit úsudky v reakci na měnící se okolnosti.

3. Naučte se být trpělivý

Není to vždy o dokonalém obchodu, naopak někdy je to o nedělání vůbec ničeho. Někdy je lepší se držet stranou. Když se Vám nedaří, dejte si pauzu. Když trh není příznivý pro obchodování, úspěšní obchodníci projevují trpělivost a čekají, až se tržní podmínky zlepší.

Překonat sám sebe je způsob, jak do sebe investovat a starat se o sebe

S výzvami se v životě nerodíme, ale vznikají tím, jak přemýšlíme a co děláme. Chcete-li žít nebojácný život, musíte být ochotni se postavit problémům a výzvám čelem a riskovat, abyste v sobě a ve svém životě vytvořili pozitivní změnu.

Když se rozhodnete investovat do sebe, rozhodnete se také pečovat o své tělo. Pokud se o své tělo staráte jako o drahé auto, funguje dobře a vydrží velmi dlouho.

Udělejte vše pro to, aby úpravy měsíčního obchodního nebo investičního plánu byly minimální. To vám umožní efektivně experimentovat s malými úpravami a sledovat, jak ovlivňují vaše obchodování. Když ve svém obchodním plánu provedete mnoho úprav najednou, bude obtížnější zjistit, které z nich uspěly a které nikoliv.

Stejný princip lze aplikovat na vaše každodenní sebehodnocení. Soustřeďte se vždy na jeden problém. Snažit se vyřešit příliš mnoho problémů najednou znamená, že se na každý z nich dostatečně nesoustředíte, protože vaše pozornost je příliš rozpolcená.

Co Vám dělá největší problém?

Budu rád, když mi na můj email petr.novak@burzaprokazdeho.cz napíšete psychologické problém(y), které Vás v rámci Vašeho trading procesu nejvíce tíží. Já tyto témata následně zakomponuji do kurzu Psychologie obchodování, který je součástí VIP Clubu.